Poskytovatel: GAČR, standardní projekt
Hlavní řešitel: Lucie Storchová
Doba řešení: 2016–2018
Hlavní panel: P406 – Lingvistika a literární vědy
Resumé projektu
Hlavním cílem projektu byl výzkum různých podob humanismu v produkci literárních komunit působících na českém území v období „dlouhého" šestnáctého století. V návaznosti na nejnovější zahraniční diskuse o interakci mezi latinskou a vernakulární humanistickou literaturou se rozsáhlý mezinárodní tým soustředil na specifika humanistických autorů v českých zemích píšících latinsky, česky a německy. Pozornost se soustředila především na to, jak se navzájem ovlivňovaly jejich tvůrčí zvyklosti (literární postupy, volba žánrů, nakládání s antickými pretexty) a sociální učenecké praktiky (získávání mecenátu, pohyb v literárním poli, učenecká komunikace).
Kromě prezentací na 12 mezinárodních konferencích (včetně RSA, IANLS, RefoRC ad.) bylo výstupem projektu šest studií v časopisech indexovaných v databázi Scopus a tři kapitoly v kolektivních monografiích (z toho dvě v knihách vydaných nakladatelstvím Brill). Nejvýznamějším výstupem projektu je monografie Companion to Central and Eastern European Humanism: The Czech Lands (Vol. 2, Part I) vydaná nakladatelstvím De Gruyter v roce 2020. https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/9783110650181/html
Kniha obsahuje kromě úvodních studií více než 130 hesel věnovaných autorům jakožto zástupcům různých lingvoliterárních komunit, jejichž jména začínají na písmena A–L. Obzvláštní pozornost je v nich věnována multilingualismu, vztahování se k antické tradici, mecenátu a učeneckým sítím.
Summary of the project
The project aimed at a new inquiry into the forms of Humanism in the literature of the Bohemian Lands during the "long" sixteenth century. It focused especially on humanist literary communities writing in Latin, Czech and German in this period and how they influenced each other's creative habits (literary techniques, choice of genres, treatment of ancient pretexts) as well as social scholarly practices (acquiring of patronage, movement in literary fields, scholarly communication).
The main outcome of the project is Companion to Central and Eastern European Humanism: The Czech Lands (Vol. 2, Part I), published by De Gryuter in 2020. https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/9783110650181/html
It is the first reference work on humanists and their literary activities in this region to appear in English. The volume includes three introductory chapters together with more than 130 entries covering the letters A-L and a complete overview of the most recent research on humanism in Central Europe. The research team behind Companion paid particular attention to local approaches to the classical tradition, to humanistic multilingualism and to Bohemian authors' participation in European scholarly networks.
The team presented their research on 12 international conferences (including RSA, IANLS, RefoRC etc.). As concerns further outcomes, 6 articles appeared in scholarly journals indexed in the Scopus database and two more chapters in collective volumes published by Brill.