Aktuality

Texts, Images and the Materiality of the Book: Architectonic Paratexts in Early Modern Natural Philosophy and the Bibliospace

12 May 2025, 14.00, Lecture room, Institute of Philosophy, Czech Academy of Sciences Prof. Dr. Márton Szentpéteri Ph.D. (Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapest)...

Číst dál...

Pozvánka na prezentaci knih

Petra Pavlas, Knize knih vstřícLenka Řezníková, Historiam videre 6. května 2025, 17.00, Café Husovka

Číst dál...

The international relations of the Halle Orphanage in the early modern times

!! ZRUŠENO !! 16 April 2025, 17:00,the Academy Conference Centre (Husova 4a, 110 00 Prague 1) Prof. Dr. Holger Zaunstöck – Dr. Thomas Grunewald(Franckesche Stiftungen Halle) lecture...

Číst dál...

Přejít na přehled aktualit

Činnost oddělení sestává ze systematického studia života a díla Jana Amose Komenského a prací na vydávání jeho spisů, zahrnuje veškerou badatelskou problematiku s tím spojenou včetně dějin komeniologie, transferu vědění pro veřejnost a popularizace komeniologických témat; k tomu přistupuje široká škála témat souvisejících s intelektuálními dějinami raného novověku.

Ediční a interpretační projekty zaměřené na život a dílo J. A. Komenského

Základním úkolem činnosti oddělení je dlouhodobý projekt kritické edice spisů J. A. Comenii Opera omnia – Dílo J. A. Komenského (DJAK). V posledních letech vyšly svazky 15/IV (2011, Opera didactica omnia, Eruditiones pars I a pars II), 9/II (2013, druhý svazek historiografických prací), 19/I (2014, prvá část Obecné porady: Europae lumina, Panegersia, Panaugia), 19/II (2022, Obecná porada, prvá část Pansofie: Praefationes, Mundus possibilis, Mundus archetypus a Mundus angelicus), 26/I (2018, prvý svazek korespondence, dopisy z let 1628–1638), 26/II (2024, druhý svazek korespondence, dopisy od roku 1639 do poloviny roku 1641). V přípravě jsou další svazky 26/III (korespondence, dopisy z let 1641–1645) a 10 (Manualník).

Nedílnou součástí portfolia oddělení je studium a interpretace literárního odkazu J. A. Komenského, zejména v oblasti filosofie, intelektuálních dějin, dějin literatury a filologie. Pracovníci oddělení se zaměřují zejména na výzkum Komenského metafyziky (V. Schifferová, V. Balík), jazyka a stylu latinských spisů Komenského (M. Steiner), Komenského užívání Bible (T. Havelka), problému evidence a textuality v Komenského pracích (L. Řezníková), Komenského korespondence a jeho místa v rámci dobových komunikačních sítí republiky učenců (V. Urbánek, I. Lelková, M. Slavíková a další). V roce 2023 jsme se zaměřili na připomenutí 400. výročí vzniku Labyrintu světa a Lusthauzu srdce: jednak vydáním původní rukopisné verze (T. Havelka), jednak veřejným online čtením z různých překladů a konferencí.

Oddělení se zaměřuje také na zpřístupňování Komenského díla širší veřejnosti. V edici Comenius (nakladatelství Filosofia) jsou proto připravovány překlady z Komenského děl, které dosud přeloženy nebyly anebo takových, jejichž překlad již neodpovídá současným potřebám. Jako první svazek byl vydán překlad lešenských školských her Diogenes kynik znovu naživu a Patriarcha Abraham (Filosofia 2024; přel. M. Klosová). V přípravě je Cesta světla (přel. V. Balík) a texty související s toruńským náboženským kolokviem roku 1645 (připravuje M. Steiner).

Dějiny komeniologického bádání

Kromě výzkumu samotného Komenského díla se pracovníci oddělení věnují i dějinám vědeckého bádání o Komenském i na zhodnocení komeniologického bádání v celém období od Komenského smrti až po současnost. Jde například o interpretaci vztahu společnosti ke Komenskému z hlediska proměn kultur paměti od osvícenství do konce 20. století v širokém rozpětí od vědeckého diskursu po nejrůznější formy literárních, výtvarných, profesních, aj. reprezentací formou knižních monografií i výstavní činnosti bylo; takové téma bylo jednak předmětem monografie Figurace paměti (2014, L. Řezníková, ed.), jednak výstavy J.A.K.: Komenský v kulturách vzpomínání (2020, Galerie věda a umění) a stejnojmenného katalogu (2021). Dalším příkladem je výzkum díla norské komenioložky Milady Blekastad (zejména její bohaté korespondence; korespondenci s Antonínem Škarkou připravuje k vydání T. Havelka), v roce 2022 jsme se zaměřili i na zhodnocení odkazu prvého vědeckého redaktora Díla Jana Amose Komenského a významného literárního historika Antonína Škarky, k vydání je připravena monografie o jeho životě a díle Jako bych se ocitl na obrovském staveništi (nakl. Filosofia).

Významnou součástí badatelské strategie oddělení je zaměření na využití moderních digitalizačních principů a jejich uplatnění jak na literaturu raného novověku, tak i moderní, souvisí-li s tematikou oddělení. Rozsáhlé digitalizační výstupy umožnilo zejména zapojení do infrastruktury LINDAT-CLARIAH. V jeho rámci vzniká digitalizovaná verze ediční řady Opera omnia (Comenius online). V rámci projektu Network of Letters (NETLET, V. Urbánek) vzniká s využitím vyvinutých softwarových nástrojů multifunkční databáze korespondenčních sítí významných intelektuálních osobností (J. A. Komenského, A. Polana z Polansdorfu, P. J. Sachse z Löwenheimu, J. Marka Marciho z Kronlandu, T. G. Masaryka, A. Musila, O. Březiny, J. Demla, J. Patočky, R. Kalivody, J. Neumanna, M. Blekastadové-Topičové ad.).

Intelektuální dějiny raného novověku

Významnou částí portfolia oddělení je výzkum intelektuálních dějin raného novověku. V rámci prestižního projektu Mezi renesancí a barokem se v letech 2014–2018 realizoval výzkum melanchthonismu v české vernakulární literatuře 16. a 17. století, projekt edičně zpřístupňující dílo Valeriána Magni, kosmologie v raném novověku aj. Mezi současné projekty patří studium a ediční zpřístupnění Korespondence Jana Marka Marciho z Kronlandu (edičně připravili K. Šolcová, M. Králová a Z. Žalud, nakl. Filosofia), před dokončením je rozsáhlý projekt podoby humanistické literární produkce v českých zemích od konce 15. do poloviny 17. století (L. Storchová), dále projekt věnovaný analýze česky, německy a latinsky psaných historických textů pocházejících z českých zemí z období 16. a 17. století (L. Řezníková) a průzkum raně novověké ideje univerzální vědy, jejího jazyka a encyklopedického vyjádření (P. Pavlas). Letošním rokem jsou zahájeny grantové projekty výzkumu textových praxí exulantské rukopisné produkce 20. a 30. let 17. století (T. Havelka) a výzkum ediční a překladové činnosti antické literatury Zikmunda Hrubého z Jelení (M. Slavíková). Před dokončením je monografie zkoumající transkulturní mechanismy raného novověku (V. Čapská).