Korespondence Jana Marka Marciho z KronlanduPRÁVĚ VYCHÁZÍ Magda Králová, Kateřina Šolcová, Zdeněk Žalud (eds.) |
Aktuality
History of Scholarship and the Global Imagination
Every Monday at 16.30 CET, 30 September – 16 December 2024, The online Scientiae seminar series...
Analysing Paracelsus's Views of Alchemy with Digital Humanities Methods
24. 10. 2024, 16.00, the lecture room of the CMS, Jilská 1, dr. Georgiana Hedesan (University of Oxford) lecture Department of Comenius Studies and Early Modern Intellectual History in cooperation...
Johann Paul Felwinger (1616–1681) and the disputatio academica between philosophy and theology: the dialectic of controversy at the time of Westphalia
14. 10. 2024, 14.00, the lecture room of the FLÚ, Jilská 1, Prague 1, Prof. Danilo Facca (Institute of Philosophy and Sociology, Polish Academy of Sciences)...
Vyhledávání
Vítáme vás na stránkách Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny, v současné době jediného pracoviště v České republice, které se jako vědecká instituce zaměřuje na vydávání a výzkum díla Jana Amose Komenského.
Základním úkolem je dlouhodobý projekt kritické edice spisů J. A. Comenii Opera omnia – Dílo J. A. Komenského (DJAK). Nedílnou součástí portfolia oddělení je i studium a interpretace literárního odkazu J. A. Komenského, zejména v oblasti filosofie, intelektuálních dějin, dějin literatury a filologie. Pracovníci oddělení se podle svého odborného zájmu zaměřují na rozličná témata: zejména na výzkum Komenského filosofie a metafyziky, jazyka a stylu latinských spisů, užívání Bible, problému evidence a textuality v Komenského pracích, dál na jeho korespondenci a místo v rámci dobových komunikačních sítí republiky učenců aj. Oddělení se zaměřuje také na zpřístupňování Komenského díla širší veřejnosti v překladech dosud česky nevydaných či špatně dostupných děl.
Kromě výzkumu samotného Komenského díla se pracovníci oddělení zaměřují i na interpretaci dějin komeniologie, tedy na dějiny vědeckého bádání o Komenském, a to jak z hlediska proměn kultur paměti od osvícenství do konce 20. století v širokém rozpětí od vědeckého diskursu po nejrůznější formy literární, výtvarné či profesní, tak i na zhodnocení komeniologického bádání v 20. a 21. století.
Podobně důležitou částí dlouhodobé činnosti oddělení je výzkum intelektuálních dějin raného novověku, například melanchthonismu v české vernakulární literatuře 16. a 17. století, díla kapucína Valeriána Magniho, teologické literatury v Jednotě bratrské, interpretace astronomie a kosmologie v raném novověku, podoby humanistické literární produkce v českých zemích od konce 15. do poloviny 17. století, analýza česky, německy a latinsky psaných historických textů pocházejících z českých zemí z období 16. a 17. století, dějin raně novověké ideje univerzální vědy, jejího jazyka a encyklopedického vyjádření aj.
Významnou součástí badatelské strategie oddělení je zaměření na využití moderních digitalizačních principů a jejich uplatnění jak na literaturu raného novověku, tak i moderní, souvisí-li s tematikou oddělení.