Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku

AVCR zakladni_znacka_CZ_cmyk_small F zakladni_text_vedle

Aktuality

 • Z Komenského korespondence: s kým si psal, o čem a jak?
  z-komenskeho-korespondence-s-kym-si-psal-o-cem-a-jak

  6. 11. 2021
  14.30
  živě na Youtube


  Scénické čtení s komentářem, sestavené z výňatků z korespondence Jana Amose Komenského.

  Připravují pracovníci Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku: M. Slavíková, M. Steiner, V. Urbánek, pod vedením T. Havelky.

  Každá ukázka bude vybrána s ohledem na nějakou epistolární specifičnost. Půjde o nečetné zmínky o jeho soukromém životě a výuce syna Daniela, komentáře vlastních děl (např. Janua lingvarum, Fyzika aj.), exkluzivní korespondenci s braniborským učencem v Anglii Joachimem Hübnerem či strategii při výměně dopisů s vysoce postavenými reprezentanty moci.

  Sledujte a odebírejte náš youtube kanál Comenius online:

   

   

J. A. K.: Komenský v kulturách vzpomínání

J. A. K.: Komenský v kulturách vzpomínání

J. A. K.: Komenský v kulturách vzpomínání

 

Ve dnech 8. 9. – 21. 10. 2020 se v prostorách Galerie Věda a umění v budově Akademie věd konala výstava  J.A.K.: Komenský v kulturách vzpomínání. Byla uspořádána při příležitosti 350. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších českých myslitelů, Jana Amose Komenského (1592–1670), a zaměřila se na to, jakým způsobem a prostřednictvím jakých médií se formovaly a proměňovaly kolektivní představy o této kanonické postavě českých dějin, kultury a literatury.

Výstava musela být předčasně uzavřena pro veřejnost kvůli druhé vlně pandemie covidu-19. I proto se její autoři rozhodli vydat tento katalog. Kniha je rozdělena do dvou částí. První část „Paměť a její média" odpovídá svým obsahem více méně výstavním panelům, druhá část „Katalog exponátů" dokumentuje trojrozměrné předměty. K nim je připojen pod názvem „Fotografická paměť výstavy" výběr fotografií z vernisáže, který připomíná, že výstava a kniha téma kolektivní paměti analyzují, zároveň se však z povahy věci stávají jeho součástí.

IMG 7245_web

IMG 7222_web

IMG 7234_web

Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku © 2014–2020